Przez dwa promy do Czerwieńska

niedziela, 5 listopada 2017 r.
Trasa: Zielona Góra – (Łężyca) – Wysokie – Pomorsko – Brody – Czerwieńsk
dystans: 27,7 km
czas jazdy: 2:27 h
prędkość średnia: 11,2 km/ha

 

Się pogoda zlitowała. 
Rano widzę sąsiad z bloku wychodzi w stroju sportowym. „Idzie pan pobiegać?” pytam;
„A, nie na rower” odpowiada.
„O, żesz, a my jeszcze w domu?”.

No to pojechaliśmy  Jankiem nad Odrę, przepłynęliśmy dwa razy promem i zajechaliśmy do Skansenu Fortyfikacyjnego Oderstellung. I prawie 30 km nam wyszło.


To był taki krótki wypad. Pierwszy postój zrobiliśmy na placu zabaw w Łężycy. Tak na początek. Na placu zabaw znajduje się pomnikowy dąb. Janek szalał na pajączku, a ja wymyśliłem sobie cały cykl wypadów rowerowych, żeby pokazać chłopakom wszystkie pomniki przyrody na terenie Zielonej Góry. A, że miasto obszarowo jest całkiem duże, więc mamy sporo miejsc do pojeżdżenia i kilkadziesiąt celów do wspólnej drogi.

Z Łężycy pojechaliśmy lasem do rozstaju dróg, gdzie znajduje się pamiątkowy głaz poświęcony miejscowemu, przedwojennemu leśniczemu. Początkowo droga z Łężycy jest kiepska i piaszczysta, a za skrzyżowaniem z ekstra leśną pożarową zaczynają się kocie łby do wspomnnianego rozstaju dróg. Za to ładny jest tam wąwóz, przez który prowadzi droga.

cigaciceDSCF4505

cigaciceIMG_4767

cigaciceIMG_4774

cigaciceDSCF4506

Jadąc dalej łąkami, ominęliśmy Wysokie, przejechaliśmy tory kolejowe i wyjechaliśmy na drodze szutrowej prowadzącej do Wyszyny, czyli przedwojennego folwarku Voitschinberg. Odbiliśmy jednak z Jankiem na asfalt, w stronę Pomorska. Jedzie się tu zawsze wybornie. Wkrótce byliśmy przy rzecznej przeprawie. To był nasz pierwszy prom na Odrze dzisiaj.
W Pomorsku zajechaliśmy do pałacu z XVIII w. (opisanego szerzej tutaj).

cigaciceDSCF4510

cigaciceDSCF4512

 

cigaciceDSCF4517

cigaciceDSCF2060

pałac w Pomorsku

Z Pomorska są może ze dwa kilometry do Brodów. Tu przeprawiliśmy z powrotem na drugi brzeg Odry. Jadąc w stronę Czerwieńska zajechaliśmy do skansenu fortyfikacyjnego. Kiedyś muszę się tu koniecznie wybrać przy okazji jakiejś imprezy plenerowej. Skansen obejmuje kilka obiektów z czego dwa są odrestaurowane (765 i 766). Zresztą w ogóle mam w planach wybrać na Linię Środkowej Odry (czyli Oderstellung) przy jakiejś okazji.

cigaciceDSCF4540

cigaciceDSCF4530

cigaciceDSCF4522

To listopad więc zmrok zapada szybko. Dojechaliśmy z Jankiem do Czerwieńska i stąd wróciliśmy pociągiem.
Bilet na rower kosztuje drożej, niż bilet dla człowieka. 

 

Reklamy