Blokhauzy w Bobrownikach

niedziela, 15 października 2017 r.
Trasa: Zielona Góra – (Stary Kisielin) – (Nowy Kisielin) – Droszków – Czarna – Dąbrowa – Zamkowa Góra – Bobrowniki – Otyń – Niedoradz – (Zatonie) – Zielona Góra

dystans: 82,3 km

Najczęściej jest ze mną jest tak, że jak coś sobie wbiję do głowy, to potem mnie męczy do czasu, aż to zrealizuję.
Przed dwoma tygodniami, podczas objazdu Puszczy Tarnowskiej, wracając już do Nowej Soli, zajechaliśmy w Stanach zobaczyć most nad Odrą, na nieczynnej linii kolejowej. Ciekawostką tego mostu jest to, że był ufortyfikowany i posiadał obronne blokhauzy na obu przyczółkach mostowych. Jednak te na wschodnim brzegu zostały rozebrane. Pozostały dwa, po stronie zachodniej czyli od Bobrownik, które między innymi dziś chciałem zobaczyć.

Zanim jednak tam w końcu dojechałem, odwiedziłem kilka miejsc. Przez oba Kisieliny i Droszków dojechałem do Czarnej i dalej do Dąbrowy. Tutaj szybko rzuciłem okiem na dwie lokalizacje dawnych wiatraków. Jeden znajdował się na wzniesieniu w pobliżu drogi do Milska. Drugi przy polnej drodze (czerwony szlak), do Odry i Bobrownik.

bobrowniki

klucz

bobrowniki 2

Czarna. wiatrak stał na pagórku przy drodze

W tym też kierunku pojechałem dalej. Wjazd do lasu to droga malowniczym wąwozem. Niedaleko znajdowała się kiedyś gajówka (Waldwärter W.W. Kukave).  Zanim ją znalazłem, objechałem całą okolicę dookoła i trochę błądziłem. Dojechałem aż do samej Odry i wyjechałem w mięniącym się jesiennym złotem liściastym lesie. Było tu wyjątkowo cicho. Okolica bardzo urocza, tylko niepotrzebnie wczoraj oglądałem durnowaty film o nawiedzonym japońskim lesie.

bobrowniki 3

wąwozy za wsią Czarna w stronę Odry

bobrowniki 4

wąwozy za wsią Czarna w stronę Odry

SONY DSC

las w pobliżu Odry

SONY DSC

las w pobliżu Odry

Trafiłem w końcu na jakąś ledwie widoczną drogę i wyjechałem z powrotem na łąkach w miejscu, gdzie jak sądzę znajdowała się gajówka Kukave. Nie ma po niej śladu. Dalej trzymałem się już niebieskiego szlaku i wkrótce dojechałem do Odry.

bobrowniki 6a

tu znajdowała się Gajówka Kukave

SONY DSC
Odra

Ów niebieski szlak prowadzi do samych Bobrownik. Można też pojechać inaczej, skręcić do przystani i dalej do Bobrownik. Może tam jest wygodniej (asfalt), tego nie wiem. Ja wybrałem niebieski szlak przez las.
Po drodze mijałem kilka ciekawostek. W ogóle droga jest malownicza, u podnóża stromych morenowych wzniesień. Zostawiłem rower pod drzewem i wdrapałem się na Białą Górę (99 m n.p.m.).
Dalej mija się Górę Zamkową z pomnikowym bukiem Bronkiem, a wkrótce dociera się do początku rezerwatu „Bukowa Góra”. W miejscu, tylko po drugiej stronie drogi znajdowała się również leśniczówka F. Neuhaus. Po niej również nie ma widocznych śladów.

SONY DSC

okolice Białej Góry

SONY DSC

niebieski szlak do Bobrownik

bobrowniki 10

początek rezerwatu Bukowa Góra. po lewej znajdowała się leśniczówka Neuhaus

Wkrótce wyjechałem w Bobronikach. Zanim jednak przejechałem przez wieś, skręciłem do Odry, w stronę mostu. Po drodze zajechałem również do niewielkiej osady Borki, (dawniej Vorwerk Borke).

SONY DSC

Bukowa Góra

Na końcu asfaltu trzeba skręcić w lewo w polną (raczej kiepską) drogę. Doskonale widać dawny nasyp kolejowy. Przejechać trzeba pod niewielkim wiaduktem i dalej wzdłuż nasypu dojeżdża się do wału przeciwpowodziowego. Tu znajdują się dwa przyczółki mostowe, czyli tzw. blockhausy.
Linię kolejową na trasie Nowa Sól – Wolsztyn uruchomionio w 1907 r. i wkrótce zadecydowano o ufortyfikowaniu przeprawy mostowej dla celów militarnych na wypadek wojny. Identyczne obiekty wybudowano po drugiej stronie rzeki, jednak je rozebrano po wojnie. Każdy pojedynczy blokhauz był dwukondygnacyjny, z licznymi otworami strzelniczymi, a zespół dwóch obiektów połączony był przejściem na dwóch poziomach, w tym podziemnym. Dolna kondygnacja pełniła funkcję socjalno – bojową (w tym miejsca do spania), górna wyłącznie bojową. Obsługę pojedynczego blokhauzu stanowił załoga 6 osób, tak więc w obu zespołach mostu strzegło 24 ludzi.

bobrowniki 12

nasyp linii kolejowej i dojazd do mostu

SONY DSC

blokhauzy w Bobrownikach

SONY DSC

blokhauzy w Bobrownikach

SONY DSC

blokhauzy w Bobrownikach

SONY DSC

blokhauzy w Bobrownikach

Podjechałem jeszcze nad Odrę, zobaczyć most z tej perspektywy. Łączna długość mostu to 642 m, a główne przęsło ma długość 100 m. Zbudowano go w 1905 r., w zielonogórskich zakładach Beuchelta.

SONY DSC

most

SONY DSC

most

Wrociłem do Bobrownik.  Wieś ma interesujący układ ulic. W centrum wsi, przy skrzyżowaniu znajduje się ciekawy pomnik. Nieco dalej przy drodze widać ceglaną dzwonnicę z 1876 r.
TUTAJ można zobaczyć stare zdjęcia Bobrownik. 

Jechałem w kierunku Otynia, zatrzymując się na chwilę przy cmentarzu, gdzie widać relikty części poniemieckiej.

SONY DSC

zabudowa Bobrownik

SONY DSC

figura w Bobrownikach

SONY DSC

figura w Bobrownikach

bobrowniki 22

dzwonnica w Bobrownikach

bobrowniki 23

pozostałości przedwojennego cmentarza w Bobronikach

Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Bobrownikami a Otyniem, po lewej stronie w lesie jest miejsce, gdzie znajdowały zabudowania młyna Grenzemühle oraz sam wiatrak. Niewiele można zobaczyć po tym pozostałości, trochę hałd i tyle.

bobrowniki 25

Grenzemühle między Bobrownikami a Otyniem

Po Otyniu chwilę się pokręciłem, ale bez jakiegoś większego planu. Porobiłem kilka zdjęć ciekawych miejsc, ale na razie o tym co jest warte zobaczenia w Otyniu nie będę pisał, tylko wrócę tu na dłużej następnym razem. Pewnie będzie to już po Nowym Roku. A daję słowo, że w Otyniu jest kilka świetnych miejsc.

Pojechałem więc na Niedoradz, mijając po drodze rezerwat przyrody „Bażantarnia”. W okresie przed II Wojną Światową prowadzono na obszarze tego ciekawego liściastego lasu regularną hodowlę bażantów (niem. Fasanerie). Stąd współczesna nazwa.
Niestety zaczął już zapadać zmrok, a w lesie było już całkiem mroczno i niewiele mogłem podziałać z aparatem.

bobrowniki 26

SONY DSC

Bażantarnia

W Niedoradzu zdążyłem jeszcze zobaczyć kościół z XVII w. oraz przebudowany pomnik wojenny. Obecnie zdobi go figura maryjna, ale na starych fotografiach prezentuje się okazale, wyniesiony kolumną zwieńczoną wielkim orłem.
TUTAJ można zobaczyć zdjęcie dawnego pomnika, oraz inne zdjęcia z Niedoradza. 

bobrowniki 28

kościół w Niedoradzu

bobrowniki 29

przebudowany pomnik wojenny w Niedoradzu

Postanowiłem wracać przez Zatonie. W Niedoradz tablica zdradza, że do Zatonia jest 8 km. Jakoś nie chciało mi się w to wierzyć (chociaż już nie raz tędy jeżdziłem), ale wyszło równe bite 8 km, do skrzyżowania przy parku w Zatoniu. Przed Zatonie, na łące pokazały się świetnie mgły. Tak na koniec udanego przejazdu. 

 

SONY DSC

Reklamy